Latest news:

Surface Design Awards

Surface Design Awards Finalists

The inaugural Surface Design Awards finalists have now been chosen. Winners will be announced on Thursday 7 February, the last day of the Surface Design Show.

Retail Category Finalists
Commercial Category Finalists
Housing Category Finalists
Public Building Category Finalists
Temporary Structure

Retail Category Finalists

 Retail Exterior Surface Finalists

Stratford City

Stratford City
London
by Simon Cochrane

Princes Square, Glasgow by Alistair McAuley

Princes Square
Glasgow
by Timorous Beasties

 Retail Interior Surface Finalists.

Salvaged Victorian Oak

Salvaged Victorian Oak
London
by Daniel Heath

 

Selfridges Designer Gallery Floor

Selfridges Designer Gallery Floor
London
by Jamie Fobert

Stratford City Interior

Stratford City
London
by Simon Cochrane

 

 

Commercial Category Finalists

Commercial Exterior Surface Finalists

50 Great Sutton Street

50 Great Sutton Street
London
by Archer Architects

Siemans Renewable Energy Centre

Siemans Renewable Energy Engineering Centre
Manchester
Pringle Brandon Perkins + Will

 Commercial Interior Surface

Tusk Bar

Tusk Bar
Manchester
by Sharon Jane Design Studio

 

Velvet Underground Nightclub

Velvet Underground Nightclub
Singapore
by Phillips Connor

Clerkenwell Archway

Clerkenwell Archway
London
by Giles Miller Studio

 

 

Housing Category Finalists

Housing Exterior Category Finalists

Feeling Bury Farm Barn

Feering Bury Farm Barn
Essex
by Hudson Architects

 

Infill House

In-fill House
London
by Patel Taylor

Northampton Park Extension

Northampton Park Extension
by Alison Brooks Architects

Tortoise Enclosure

Tortoise Enclosure
Northern Ireland
by Paul McAneary Architects

 Housing Interior Category Finalists 

Mil House

Mill House
by Design ACB

 

Reflective of Nature

Reflective of Nature
by Hannah Gage

White House Home Cinema

White House Cinema
East Sussex
by Louise Lambert

 

 

Public Building Category Finalists

Public Building Exterior Category Fianslists

Deptford Lounge & Tidemill Academy

Deptford Lounge & Tidemill Academy
London
by Pollard Thomas Edwards Architects

 

Maidstone Museum Esat Wing by Hugh Broughton Artchitects

Maidstone Museum East Wing
by Hugh Broughton Architects

Southend Pier Culture

Southend Pier Culture
by White Arkitekter & Sprunt

 

 Public Building Interior Surface Category Finalists

Alan Gilbert Learning Commons

Alan Gilbert Learning Commons - Engraved Oak Walls
University of Manchester
by Steve McCabe and Sheppard Robson

 

Korean Film Archive

Korean Film Archive
London
by JAIA Architects

National Maritime Museum

National Maritime Museum
London
by Softroom

UCD Student Centre

UCD Student Centre
Dublin
by Andrew Howley and Aidan Kavanagh

 

 

Temporary Structure

Techno Naturology: The Velcro Chain, Toronto by Elaine Ng Yan Ling

Techno Naturology: The Velcro Chain
Toronto

by Elaine Ng Yan Ling

 

KREOD Pavillion

KREOD Pavillion
London
by Chun Qing Li

The Giraffe Pavillion

The Giraffe Pavillion
by Ramboll

 

 

Media Partners

A1 Retail A1 Lighting Blueprint
FX Magazine Indesign Mix Interiors
de magazine Retail Focus RIBA Journal
Building Pieces Architects Datafile Designers Data
Hospitality Interiors TSJ  

 

In Association With

AIS BIID BCFA
ILP MPA SCIN
Stone Federation Stratton & Reekie  

 

SDS dress designed by Danielle McGilloway, University of Huddersfield